Ръководство по решаване на казуси. Методика на решаване, схеми, примери и техните решения
Уважаеми колеги,
Заповядайте на представянето на Ръководството по решаване на казуси, изготвено от колегите ни Димитър Стоименов и Анастас Пунев.
Изданието е посветено на решаването на частноправни казуси и изследва задълбочено принципите и методиката, на които почива то. Авторите проследяват процеса по изготвяне на решението стъпка по стъпка и предоставят конкретните правила на юридическо мислене, приложими към всеки изпитен или практически казус в областта на частното право. Фокусът в предметно отношение е върху общата част на гражданското и облигационното право като две от най-обемните и фундаментални дисциплини. Наред с общите въпроси на правната логика, субсумирането на фактите, изписването на решението и неговата проверка, се обръща внимание на някои важни и подценени особености при тълкуването и прилагането на гражданския закон, а заедно с това се предлагат практични и разбираеми схеми и таблици, които опростяват работата с релевантните правни норми.
Накрая са поместени пет достъпни примерни казуса заедно с решенията им, които могат да послужат едновременно като заключение и отправна точка при подготовката за решаване на казуси.
Представянето на книгата ще се състои на 16.03.2023 г. от 19 ч. в зала 292 на СУ Св. Климент Охридски.
Димитър Стоименов започва академичната си кариера в Германия през 2004 г. като участник в проекта за хармонизиране на облигационното право в ЕС – „Study Group on an European Civil Code“. Хоноруван преподавател по облигационно право в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, автор на множество публикации на немски, английски и български език. Адвокат.
Анастас Пунев е преподавател по граждански процес в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, доктор по право. Автор на книгата „Спиране на исковото производство“. Адвокат.