Софийският отбор с награда “Най-добра отборна игра”

16/07/2023 0 comments Ani Miteva Categories Достижения, Новини

На 12 юли 2023 г., Софийският университет спечели престижната награда за “Най-добра отборна игра” на Международното състезание по международна търговска медиация и преговори, организирано от Международната адвокатска асоциация и Виенския център по международен търговски арбитраж – IBA-VIAC Consensual Dispute Resolution Competition (https://www.cdrcvienna.org/). Българският отбор, съставен от студентите Кристиана Николаева, Иван Драганов, Илиян Милчев (втори курс “Право”) и Лушка Зънгарова (четвърти курс “Право”), под треньорството на Даяна Зашева, постигна този голям успех. В състезанието взеха участие общо 36 отбора от цял свят, като 24 от тях се състезаваха в категорията “Преговарящи”, а 12 в категорията “Медиатори”. Състезанието се проведе на място във Виена. То представляваше симулация на медиационна сесия, където българските студенти изиграха ролята на страни в търговски спор. Те проведоха преговори със своите колеги, като бяха медиирани от студент-медиатор, под наблюдението на трима международни съдии. Българският отбор се изправи срещу три отбора: Сингапурския национален университет, Масариковия университет в Чехия и Националния университет по право в Джодпур, Индия.

Това състезание е естествено продължение на Willem Vis състезанието по международен търговски арбитраж, тъй като разглежда същия казус. Темата за тази година беше продажбата на дронове за изследване и откриване на полезни изкопаеми и други ресурси в неразвити територии. Главната цел на състезанието беше да се сравнят двата студентски формата – арбитраж и медиация, в които се търсят взаимоприемливи решения, които са полезни за двете страни в спора. Наградата, която отборът спечели, е в категорията “Специални награди” и се присъжда за отличителни способности в отборната игра. Четиримата студенти се отличиха със своето умело партниране, доверие помежду си и свободно използване на английски език. Този успех засилва още повече позицията на България и Софийския университет на международната сцена. Наградата е продължение на успешната традиция на България във Виенския форум, след победата на Софийския университет през 2016 г. на същото състезание. Бългорски представители има и сред съдиите в лицето на юриста Ина Петкова и адв. Дима Александрова.